Chatka AKT Watra na Pietraszonce

Chatka AKT Watra na Pietraszonce


Nocleg od 12 zł
Miejsca noclegowe: 60
Pietraszonka 244
43-470 Istebna
Województwo: Śląskie
Region: Beskidy
5376... pokaż numer telefonu

Szczegóły ofertyChatka AKT "Watra" na Pietraszonce znajduje się w Beskidzie Śląskim w paśmie Baraniej Góry nieco poniżej przełączki rozdzielającej szczyty Karolówki (931m.) i Ganczorki (909m.) w przysiółku Istebnej o nazwie właśnie - Pietraszonka. Prowadzona jest nieprzerwanie od prawie 45 lat przez klub AKT "Watra" z Gliwic i jest jedną z pierwszych studenckich chatek jakie powstały w polskich górach. Godnie kultywuje swe świetne tradycje, można zakosztować tu prawdziwej turystycznej atmosfer, poczuć klimat chatkowy, o który niestety coraz trudniej ostatnio w innych chatkach.

Jest czynna przez cały rok, przez wszystkie weekend'y oraz nieprzerwanie przez trzy miesiące wakacji i w ferie. Posiada około 40 miejsc noclegowych w tradycyjnych zbiorówkach z pryczami lub samymi materacami, ogólnodostępną kuchnię gdzie można skorzystać ze znajdujących się tam naczyń i urządzeń m.in. elektrycznej kuchenki, czajnika, prawdziwego pieca i zlewu. Piękny i zawsze czyściutki salon - jadalnię z charakterystyczną bujaną ławą tuż przy kominku. Na wyposarzeniu "salonu" są dwie gitary, okaryna oraz cały stos śpiewników. Niesamowita jak na takie miejsce łazienka jest wykafelkowana, z lustrem na całą długość, bieżącą wodą - nawet ciepłą - jeśli akurat bojler jest czynny. Kibelek jest na zewnątrz, poniżej chatki,jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Pietraszonki, ma doprowadzone oświetlenie elektryczne i przypomina ogromy ul. Jest miejsce na zapalenie ogniska a w pogodne dni można przed chata pograć w siatkówę (jest nowa siatka). Wchodząc do chatki najpierw znajdziemy się na obszernej, obudowanej wyrandzie, gdzie wszyscy turyści powinni zdjąć buty-w chatce chodzimy w obuwiu zamiennym. Weranda jest (a może raczej była) też miejscem dla palaczy. Z chatkowych nowości należy wymienić powstanie oczyszczalni ścieków i planowana na najbliższe miesiące wymiana okien na parterze chatki.

W sąsiednim domu u pana Darka Lipowskiego, nieco powyżej chatki za drogą znajdował się bar o nazwie "Gumiś", gdzie można było zarówno zjeść dobry obiad jak i rozluźnić się przy piwku po męczącej wędrówce. Niestety pand Darek zrezygnował z prowadzenia tego ineteresu i obecnie najbliższe miejsce gdzie można dokonać zakupów znajduje się w przysiółku Łączna, zaś najbliższe miejsce, gdzie można zjeść dobry obiad to Agroturystyka na Pietraszonce u p.Danki.

Na Pietraszonke możemy dotrzeć zarówno od strony Wisły jak i od Koniakowa a przy większym wysiłku nawet od strony doliny Soły. Okolicach Baraniej Góry mają znakomicie rozwinięta sieć szlaków. Najlepszym dojściem do chatki jest czerwony szlak z przełęczy Kubalonka, gdzie tuż za Stecówką możemy wykorzystać skrót chatkowy oznaczony niebiesko-biało-niebieskim znakami (zimą raczej polecany jedynie w rakietach, bo rzadko jest porządnie przedeptany i łatwo się pogubić). Dojście do chatki tą droga nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Najprostsze zaś dojście na Pietraszonkę to zielony szlak z przystanku PKS Istebna-Bucznik skąd do chatki jest też około 2 godzin drogi (niestety od kilku lat nie kursują już autobusy do przystanku Istebna - Zaolzianka). Jest to także droga dojazdowa do przysiółka Pietraszonaka od strony Istebnej, szlak ten niestety prowadzi cały czas drogą asfaltową. Polecany jest osobom, które chciałby na Pietraszonkę dojechać swoim samochodem. Możemy też wybrać żółty szalk z Kamesznicy lub od południa niebieskim wiodącym ze Zwardonia przez Sołowy Wierch i Koczy Zamek koło Koniakowa. Z Koczego Zamku nad Koniakowem od drogi Milówka - Isteban dotrzemy tu również w niecałe 2 godz. Od północy, z Wisły mamy do dyspozycji żółty szlak z Wisły Głębce, który osiąga wspomniany już szlak czerwony z Kubalonki na przełęczy Szarcula. Jest jeszcze szlak Czarny, który rozpoczyna się w Wiśle Czarnem i doliną Czarnej Wisełki doprowadza pod Karolówkę.

Z okolicznych atrkcji miejscem szczególnie godnym polecenia jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki znajdujące się w Istebnej - Wilcze, ponadto muzeum koronek w Koniakowie, "Kurlawa Chata" u Kawuloka w Istebnej oraz Muzemu Świerka Istebniańskiego w przysiółku Wyrch Czadeczka znajdującym się nieco w bok od niebieskiego szalku do Zwardonia na wysokości przełęczy Rupienka. Jeśli zaś jesteśmy otwarci na przyrodę to wystarczy niewielka wycieczka w okolicach chatki by trafic na las strzelistych i niesamowicie prostych słupów świerków istebniańskich, których całkiem sporo zachowało się jeszcze w tym rejonie, mimo intensywnej trzebierzy lasów.

Chatka stanowi bazę wypadową na Baranią Górę, Magurkę Wiślańską a nawet na Malinowską Skałę czy Skrzyczne oraz do Istebnej i Koniakowa. Możliwa jest też wycieczka do Wisły. W pół godziny dojdziemy stąd do schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Zaś w jeden dzień spokojnie osiągnąć można stąd Chatkę na Skalankce nad Zwardoniem bądź schronisko na Wielkiej Raczy. Osiągalne spokojnie są też schroniska na Stożku i na Skrzycznem. Natomiast "długodystansowcy" mogą pokusić się o dojście stąd w jedne dzień, przecinając dolinę Soły, na Chatę na Zagroniu prowadzoną przez SKPB Katowice czy do schroniska na Hali Boraczej, Lipowską lub Rysiankę.

Szczegółowy cennikObiekt "Chatka AKT Watra na Pietraszonce" nie zamieścił szczegółowego cennika.

Informacje dodatkowe


Obsługa w językach: Angielski

Lokalizacja obiektu: Góry, blisko lasu, Park krajobrazowy, na wsi

Oferta noclegowa odwiedzana 4 razy w ciągu ostatnich 14 dni (dane aktualizowane raz dziennie) oraz 1107 razy od 01.01.2013

Serwis www.noclegi-online.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych ogłoszeń.Nasze kanały w sieci
My na Facebooku My na Twitterze


Noclegi-Online.pl
© 2004-2021
W naszym serwisie zamieszczono ponad 45 000 ofert, a co za tym idzie, na pewno znajdziemy takie miejsce noclegowe, które spełni nasze wszelkie wymagania. Warto pamiętać o tym, że udostępniliśmy wyszukiwarkę noclegów, dzięki której znajdziemy takie miejsce noclegowe, które spełnia wszystkie nasze warunki - również te cenowe. Każdy obiekt, który jest dodany do naszego serwisu, jest oczywiście bardzo dobrze opisany, a także sfotografowany. Dzięki temu właśnie, będziemy mogli dowiedzieć się tego, które miejsca noclegowe powinny sprostać naszym wymaganiom. Powinniśmy również mieć na uwadze to, że przecież istnieje możliwość zapoznania się z opiniami ludzi, którzy już wcześniej wypoczywali w określonym miejscu - dzięki opiniom będziemy bardzo dobrze poinformowanymi turystami. Istnieje naturalnie możliwość zamieszczenia własnej opinii, dzięki temu nasz katalog będzie pełniejszy.
Home | Dodaj obiekt | Cennik | Schowek | Program partnerski | Ostatnio dodane | Aktualności | Regulamin | Polityka Prywatności | Cookies | Mapa strony | Kontakt