Pijarski Ośrodek Edukacyjno - Wypoczynkowy "Pieniny Spiskie"

Pijarski Ośrodek Edukacyjno - Wypoczynkowy "Pieniny Spiskie"


J. Wiśmierskiego 7
34-442 Łapsze Niżne
Województwo: Małopolskie
Region: Pieniny
1242... pokaż numer telefonu

Szczegóły oferty


Baza noclegowa w Ośrodku Edukacyjno - Wypoczynkowym "Pieniny Spiskie" to 65 miejsc w pokojach z łazienkami:

• jadalnia
• kaplica
• sale do spotkań
• bezprzewodowy dostep do internetu
• pomieszczenia do zajęć grupowych, TV, video, DVD, wieża Hi-Fi
• stół do tenisa, piłkarzyki, szachy, dartmania
• sprzęt sportowy, rowery, narty (wypożyczalnia)
• boisko do siatkówki i koszykówki
• boisko do gry w piłkę nożną
• plac zabaw dla dzieci, huśtawki, trampolina
• grill i altana




Krótka historia Łapsz Niżnych i najbliższej okolicy

Spisz lub po słowacku Spis, to przepiękna karaina położona na terytorium Słowacji i Polski.
W roku 1108 przeszedł on na własność króla Węgier - razem z posagiem córki Bolesława Krzywoustego.
Trzy wieki pozostawał we własności węgierskich możnowładców. Oni to zbudowali najbardziej dziś znaną budowlę Spisza czyli Niedzicki Zamek.

Większość wsi polskiego Spisza siega swą historią XIII wieku. Można tu spotkać stare piękne kościoły, typową dla tego regionu szeregową zabudowę oraz niezwykłą goscinnosć mieszkańców.
Polski Spisz to nadal jeszcze nieodkryty turystycznie region, bez większego wysiłku spotkasz tu wiele urokliwych, malowniczych zakątków, położonych daleko od zgiełku i tłoku.

Legenda o powstaniu osady Łapsze Niżne głosi, że niejaki Łapson poszukujac zagubionej jałówki doszedł nad rzekę, gdzie zobaczył przepiekna polanę i scenę: między resztkami muru stała figura Matki Boskiej, którą jałówka na klęcząco lizała. To miejsce stało się poczatkiem lokacji wsi. Co się stało ze znalezioną figurą, nie wiadomo.

Obecnie w Łapszach Niżnych znajduje się kościół pod wezwaniem św. Kwiryna oraz inne zabytki:
XVIII wieczna barokowa kaplica cmentarna św. Rodziny oraz nieco młodsze kaplice Jezusa Miłosiernego, Matki Bozej Częstochowskiej, Trzeciego upadku Pana Jezusa.
Łapsze Niżne to rodzinna miejscowość pierwszego błogosławionego Spiszaka - ks. Józefa Stanka, pallotyna, który zginął śmiercią męczeńską w Powstaniu Warszawskim, niosąc posługę kapłańską jako kapelan powstańców.
W 50 -tą rocznicę obecności Zakonu Pijarów została wybudowana Kalwaria Spiska z miejscami upamiętniajacymi życie bł. ks. Stanka.
Jest to miejsce niezwykłe, zaznaczone krzyżem na szczycie. Na kalwaryjski szlak prowadzi brama wykonana w stylu regionalnym. Na bramie widnieja dwa napisy: "Kalwaria Spiska" i "Boże prowodź".

Gmina Łapsze Niżne położona jest w całości na obszarze Spisza - krainy odrębnej od sąsiednich językiem, zwyczajami, stylem architektonicznym, odrębnej historią, tradycją, i kulturą. Południowa granica gminy jest zarazem granicą polsko-słowacką, północno-wschodnia to wody Jeziora Czorsztyńskiego, od zachodu zaś granica biegnie na Białce.
Gmina Łapsze Niżne połozona jest w całosci na obszarze Spisza - krainy odrębnej od sasiednich językiem, zwyczajami, stylem architektonicznym, odrebną historią, tradycją i kulturą.
Południowa granica gminy jest zarazem granicą polsko-slowacką, północno-wschodnia to wody Jeziora Czorsztyńskiego, od zachodu zaś granica biegnie na Białce.

W okolicy mieszczą się rezerwaty:
"Zielona Skałka" w Falsztynie,
"Niebieska Dolina" w łapszach Niżnych,
"Przełom Białki" na obrzeżach Trybsza.

Wyznaczone są tu szlaki piesze, trasy rowerowe i dla jazdy konnej.

Istnieją dobre połączenia w kierunku Nowego Targu (Krakowa), Szczawnicy, Zakopanego. Bardzo duze znaczenie ma przygraniczne położenie.

Przez całodobowe przejście graniczne w Niedzicy można się wybrać zimą na narty, latem na kapieliska termalne, zwiedzić Słowację - zwłaszcza pozostałą część Spisza, leżącego w granicach Słowacji.
Przez przejście MRG oraz turystyczne w Kacwinie można się wybrać na dłuższe lub krótsze trasy turystyczne na Zamagurze.

Atutem okolicy jest kultowany folklor Spiski poprzez zespoły m.inn. "Czardasz", "Dunajec", "Weselica" z Niedzicy oraz "Spiszacy" i "Mali Spiszacy" z Łapsz Niżnych; działają tu orkiestry dęte.
To tu odbywają się coroczne imprtezy: "Spiskie Zwyki", "Spiska Watra", degustacja potraw regionalnych oraz koncerty orkiestr dętych.




Przyjedź tu koniecznie, odwiedź nas - zobaczysz, że warto!

Szczegółowy cennik



Obiekt "Pijarski Ośrodek Edukacyjno - Wypoczynkowy "Pieniny Spiskie"" nie zamieścił szczegółowego cennika.

Informacje dodatkowe


Lokalizacja obiektu: Góry, blisko lasu

Oferta noclegowa odwiedzana 1 razy w ciągu ostatnich 14 dni (dane aktualizowane raz dziennie) oraz 313 razy od 01.01.2013

Serwis www.noclegi-online.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych ogłoszeń.



Nasze kanały w sieci
My na Facebooku My na Twitterze


Noclegi-Online.pl
© 2004-2024
W naszym serwisie zamieszczono ponad 45 000 ofert, a co za tym idzie, na pewno znajdziemy takie miejsce noclegowe, które spełni nasze wszelkie wymagania. Warto pamiętać o tym, że udostępniliśmy wyszukiwarkę noclegów, dzięki której znajdziemy takie miejsce noclegowe, które spełnia wszystkie nasze warunki - również te cenowe. Każdy obiekt, który jest dodany do naszego serwisu, jest oczywiście bardzo dobrze opisany, a także sfotografowany. Dzięki temu właśnie, będziemy mogli dowiedzieć się tego, które miejsca noclegowe powinny sprostać naszym wymaganiom. Powinniśmy również mieć na uwadze to, że przecież istnieje możliwość zapoznania się z opiniami ludzi, którzy już wcześniej wypoczywali w określonym miejscu - dzięki opiniom będziemy bardzo dobrze poinformowanymi turystami. Istnieje naturalnie możliwość zamieszczenia własnej opinii, dzięki temu nasz katalog będzie pełniejszy.
Home | Dodaj obiekt | Cennik | Schowek | Program partnerski | Ostatnio dodane | Aktualności | Regulamin | Polityka Prywatności | Cookies | Mapa strony | Kontakt